Mrówki

MRÓWKI

Mrówki to pożyteczne dla środowiska owady, tylko w pewnych sytuacjach trzeba je zwalczać.

MRÓWKI należą do rzędu błonkoskrzydłych,  rodziny mrówkowatych. W Polsce występuje aż 101 gatunków. Są to owad społeczne – opiekują się potomstwem; wewnątrz kolonii istnieją podziały na tzw. kasty, odpowiedzialne za różne funkcje w mrowisku. Owady, budując swoje gniazda, mogą niszczyć ogrody. Często budują swoje tunele w szczelinach między kostką brukową, przy elewacji budynku, co powoduje zapadanie się nawierzchni.

Mrówka faraona jest wyjątkowym przedstawicielem swojej rodziny. Stanowi gatunek inwazyjny pochodzący prawdopodobnie z Afryki zachodniej lub Indonezji. Gatunek ten jest silnie synantropijny (znakomicie przystosowuje się do życia w pobliżu człowieka) i kosmopolityczny (jej występowanie ma bardzo szeroki zasięg).  Mrówki faraona wypracowały mechanizmy, które pozwalają im przetrwać nawet po śmierci królowej, co dla większości gatunków mrówek jest niemożliwe. Potrafią się odbudować nawet z bardzo wyniszczonej kolonii. Obecność mrówek faraona w naszym sąsiedztwie może skoczyć się bolesnym pogryzieniem, które może wywoływać relacje alergiczne

 

PRZYCZYNY

Dlaczego mam mrówki w domu?

Jedną z przyczyn pojawienia się mrówek wewnątrz budynków jest poszukiwanie nowych źródeł pokarmu przez mrówki-robotnice. Szukają one pokarmów – pochodzenia roślinnego i zwierzęcego. Drogę od pokarmu do gniazda oznaczają feromonami – zapachem, dzięki któremu inne pozostałe robotnice, łatwo trafiają do celu. Często obserwując te owady mamy, wrażanie, iż poruszają się one ściśle wytyczonym szlaku. Obecność owadów w domu oznacza, że problem znajdę się na zewnątrz.
Mrówki zakładają swoje gniazda na zewnątrz budynku w rozmaitych miejscach. Mogą to być podjazdy, chodniki wyłożone kostką brukową, pod krzewami i roślinami ozdobnymi. Osiedlają się często w podłożu wyłożonym korą lub łupanym kamieniem aczkolwiek równie często spotykamy je na trawniku. Charakterystyczna dla nich jest budowa małych kopczyków.

Mrówki faraona są bardzo niewielkich rozmiarów. Robotnice osiągają wielkość do 2 mm i mogą przedostawać się do pomieszczeń przez niewielkie szczeliny (np. przy pionach kanalizacyjnych, wodnych lub grzewczych). W przeciwieństwie do swoich kuzynów, mrówki faraona, potrafią zakładać gniazda wewnątrz budynków. Mrówki wchodzą do domów w poszukiwaniu jedzenia, szukając głównie pokarmów białkowych i mięsnych. Małe drobinki resztek jedzenia są dla nich sporą porcją pokarmu. Samice – królowe poszczególnych wspólnot – potrafią bytować bisko siebie, dzięki czemu owady te są zdolne tworzyć wyjątkowo duże kolnie, co pozwala im na opanowanie całych budynków.

 

PROBLEMY

Czy to na pewno mrówka?

Najczęściej spotykane gatunki mrówek to:

hurtnica pospolita (Lasius niger) -zdjęcie

podziemnica zwyczajna (Lasius flavus) – zdjęcie

mrówka rudnica (Formica rufa) – zdjęcie

kartonówka zwyczajna (Lasius fuliginosus) – zdjęcie

Murawka darniowa (Tetramorium caespitum) zdjęcie

mrówka faraona (Monomorium pharaonis) – zdjęcie

 

Ignorowanie obecności mrówek faraona w naszym mieszkaniu może prowadzić do m.in.:

  • pojawienia się dużych kolonii mrówek wokół budynków, co powoduje zwiększenie liczby owadów wewnątrz (np. w domu lub mieszkaniu);
  • uszkodzenia lub zanieczyszczenia żywności;
  • szybkiego rozprzestrzeniania się mrówek i rozrastania się ich kolonii
  • w przypadku niektórych gatunkówo (np. mrówki faraona) prowadzić do bolesnych ugryzień wywołujących reakcje alergiczne..

 

ZAPOBIEGANIE

Jak się uchronić przed problemem mrówek faraona?

Dużo łatwiej jest zapobiegać, reagować na pierwsze oznaki obecności mrówek niż je zwalczać. Warto zastosować się do kilku prostych porad:

  • utrzymywanie pomieszczeń w czystości – sprzątanie resztek jedzenia, by utrudnić dostęp do pożywienia;
  • uszczelnienie pomieszczeń – należy zlikwidować szczeliny przy pionach technicznych (CO, wod-kan, TV) lub pęknięcia, którymi mrówki mogą się przedostać do naszego mieszkania;
  • kontrola terenu przylegającego do domu czy bloku – okresowo sprawdzać, czy w sąsiedztwie drzwi lub okien owady nie zaczęły budować gniazd.
  • odpowiednie przechowywanie żywności – przechowywać żywność w plastikowych lub szklanych pojemnikach, do których mrówki mają bardzo utrudniony dostęp.

 

ZWALCZANIE

 

Na rynku dostępnych jest wiele preparatów na mrówki. Część ma za zadanie wytruć owady, inne działają repelenynie (odstraszająco). Na początku walki z owadami należy ustalić, czy mamy do czynienia z mrówkami faraona, czy innymi pospolitymi gatunkami.

 

W przypadku mrówek faraona najskuteczniejszą metodą jest wezwanie wykfalifikowane  operatora DDD, który, dzięki znajomości biologii i zwyczajów owadów, w sposób skuteczny unieszkodliwi owady w naszym mieszkaniu.

Gdy mamy do czynienia z pospolitymi gatunkami mrówek, które pojawiają się w domu, warto zdać się na doświadczenie operatora DDD, który podczas oględzin jest wstanie wskazać kolonie mrówek znajdujące się wokół budynku, będące pierwotną przyczyną powiania się  owadów. Samodzielne ich zwalczanie, często nie daje efektu, co wynika niewłaściwego doboru środka (insektycydu) oraz sposobu jego aplikacji. Należy pamiętać iż proces dezynsekcji mrówek, często wymaga kilku wizyt. Rozbudowane kolanie, w sezonie potrafią kilkukrotnie się odbudować. Dlatego niezwykle istotne jest dokładne zlezienie wszystkich gniazd znajdujących się w okolicy i ich dokładana dezynsekcja.

Podczas swojej wizyty, operator DDD doradzi, jak zabezpieczyć się w przyszłości przed inwazją mrówek, wskazując newralgicznie miejsca oraz zwróci uwagę na źródła problemu. W ten sposób zaoszczędzimy sobie nerwów i czasu.