Osy i szerszenie

Usuwanie gniazd os – Poznań

Bliska obecność gniazd os lub szerszeni może być nie tylko uciążliwa, ale przede wszystkim dość niebezpieczna. Z tego powodu warto podejmować stanowcze środki i decydować się na pomoc specjalistów, którzy doskonale wiedzą jak skutecznie zajmować się zwalczaniem szerszeni czy os. Jesteś z Poznania lub okolicy? Zachęcamy do zapoznania się z ofertą FRODO – niestraszne nam żadne owady, szkodniki ani ptactwo. Oferujemy fachowe doradztwo, kompleksowe działania oraz stuprocentowe zadowolenie z usług.

Dlaczego należy unikać szerszeni i os?

Owady te są dość agresywne, choć bez wątpienia to osy atakują intruzów o wiele częściej. W przypadku zauważenia należącego do nich gniazda należy przede wszystkim zachować spokój i powoli się wycofać. Wymachiwanie rękoma lub nagła ucieczka mogą przynieść odwrotne skutki, ponieważ będą one wyrazem prowokacji. Jeśli nie uda Ci się jednak uniknąć ugryzienia, możesz spodziewać się znacznego opuchnięcia i zaczerwienienia. Szczególnie ostrożne muszą być osoby uczulone na jad os czy szerszeni, które mogą doświadczyć wstrząsu anafilaktycznego. Rozpoznasz go przez osłabienie, duszność, wysypkę czy obrzęk szyi oraz twarzy. W takiej sytuacji należy od razu podać leki przeciwalergiczne oraz zawieźć chorego do szpitala.

FRODO – specjaliści od likwidacji gniazd os i szerszeni z Poznania

Z uwagi na coraz cieplejsze zimy wiele owadów jest w stanie przetrwać niesprzyjającą pogodę, czego skutkiem jest ich rozpoczynająca się wiosną inwazja. Doskonale zdajemy sobie sprawę, jak wiele osób odkrywa niechciane gniazda szerszeni czy os na terenie swoich posesji. Oferujemy skuteczne usuwanie nieproszonych gości, przy zastosowaniu najnowocześniejszych metod walki ze szkodnikami.

Usuwanie gniazd os w Poznaniu

Szukasz ekspertów od likwidacji szkodników? Obawiasz się, że na Twojej działce pojawiło się gniazdo os lub szerszeni? Skontaktuj się z nami już dziś! Dysponujemy szeroką wiedzą i doświadczeniem, które pozwalają nam na skutecznie usuwanie szerszeni czy innych owadów. Zapraszamy do współpracy Klientów z Poznania lub okolic!

Zwalczanie szerszeni i os


Opis szkodnika

 

OSY należą do rzędu błonkoskrzydłych z rodziny osowatych. Najczęściej spotykanym gatunkiem w Polsce jest osa pospolita (Vespula vulgaris) i osa niemiecka (Vespula germanica).

Owady tworzą kolonie oparte o system kastowy, w których każda kasta pełni inne określone funkcje. Osy często budują gniazda blisko siedlisk ludzi, w budynkach, okolicznych roślinach, stwarzając zagrożenie. Łatwo je rozdrażnić – mogą agresywnie zareagować na gwałtowne ruchy, silne zapachy kosmetyków, na bardzo ciemne lub jaskrawe kolory. Gdy ich gniazdo jest zagrożone lub niszczone, mogą zaatakować całym rojem. Pożądlenie przez osy u osób uczulonych może wywołać wstrząs anafilaktyczny (cześć populacji jest silnie uczulona na ich jad). Z uwagi na zagrożenie dla człowieka – zwalczanie os jest konieczne.

 

 

SZERSZENIE należą do rzędu błonkoskrzydłych z rodziny osowatych. Najczęściej spotykanym gatunkiem w Polsce jest szerszeń europejski (Vespa crabro).

Są zdecydowanie większe od os. Użądlenia są bardziej bolesne i niebezpieczne dla człowieka. Likwidacja szerszeni jest zawsze konieczna jeśli założyły swoje gniazdo w/na budynkach mieszkalnych.

Usuwanie szerszeni jest o wiele bardziej niebezpieczne niż likwidacja os, dlatego należy skontaktować się z firmą DDD. Samodzielne zwalczanie szerszeni w sposób nieodpowiedni utrudni operatorowi DDD pracę.

 

Identyfikacja os i szerszeni – czyli jak rozpoznać szkodnika od pożytecznej pszczółki.

 

Dlaczego osy i szerszenie zamieszkały właśnie tutaj?

Ekspansja człowieka na tereny zielone sprawiła, iż owady, które kiedyś pojawiały się stosunkowo rzadko w bezpośrednim sąsiedztwie siedlisk człowieka, teraz zaczęły z nami współżyć.

Właśnie dlatego coraz częściej spotyka się osy i szerszenie w okolicach domów i budynków użytkowych. Współżycie z człowiekiem jest dla owadów bardzo korzystne, gdyż zapewnia ono owadom stały dostęp do pożywienia i materiał do budowy gniazd.

Owady bywają najbardziej aktywne w okresie od kwietnia do października/listopada – w zależności od warunków atmosferycznych (preferują temp. powyżej 15oC).

Gniazda os i szerszeni znaleźć można w naturalnych szczelinach (tak jak ma to miejsce w przypadku terenów zielonych), uszkodzeniach budynków, łączeniach elewacji i rynnach, opierzeniu, krokwiach. Budują one gniazda, wykorzystując przeżutą celulozę, wymieszaną ze śliną. Trudno wyeliminować wszystkie szczeliny i zakamarki, w których mogą osiedlać się owady.

PROBLEMY

Wzmożony ruch owadów w  okolicy powinien budzić nasz niepokój, ponieważ zarówno szerszenie jak i osy czując się zagrożone, potrafią stać się agresywne. Ich użądlenia są bardzo bolesne, powodują dużą opuchliznę, a nawet mogą prowadzić do reakcji alergicznej (wstrząsu anafilaktycznego).

Jak rozpoznać, że to gniazdo os lub szerszeni?

O obecności owadów mogą świadczyć:

 •         Zwiększona liczba owadów widywana regularnie, np. często wpadające przez okna owady
 •         Otwarte klatki wentylacyjne, wokół których gromadzą się owady; przy kominie.
 •         Charakterystyczny hałas – brzęczenie – w szczególności w górnych partiach domu, przy oknach, w pomieszczeniach użytkowych
 •         Dziury w elewacji – punkty, w kierunku których kierują się owady
 •         Ewidentne ślady celulozy ciągnące się wzdłuż budynku, często mylone z zabrudzeniami.

Jeżeli podejrzewamy występowanie os lub szerszeni na naszym terenie, zalecane jest ustalenie lokalizacji gniazda.

Najprościej jest znaleźć hakatystyczne gniazdo w formie kuli. Niestety występują one stosunkowo rzadko.

Jeżeli nie uda się to, a widzimy dużą aktywność owadów, należy założyć, że gniazdo może znajdować się w strukturze budynku lub okolicznych terenach zielonych (głównie drzewa).

Aby zlokalizować gniazdo, należy dokładnie obejrzeć okolicę. Podstawę stanowi obserwacja zachowania owadów, które widujemy.  Należy to wykonać w ciepły słoneczny dzień, gdyż są one wtedy najbardziej aktywne. Obserwujemy kierunek lotu owadów, skupiając się na okolicach miejsca, w którym najczęściej widujemy owady. Jeśli już zauważymy, że kierują się one w jedną stronę, skupiamy się na tym miejscu, starając się ustalić dokładnie przestrzeń (zazwyczaj jest to otwór), w które owady wlatują.

UWAGA – w maju i czerwcu owady latające wieczorami, wpadające do mieszkań, często należą do gatunków Guniak czerwczyk i Chrabąszcz majowy, które są mylone z szerszeniami.

W przypadku problemów z lokalizacją gniazda zapraszam do kontaktu. Oferujemy usługi lokalizacji gniazda, podczas której wykwalifikowany pracownik DDD odnajdzie je, nawet w przypadku stosunkowo niskiej aktywności owadów.

UWAGA w przypadku owadów latających na skraju budynku, można nie stwierdzić gniazda.

Owady wykorzystują budynki, jako punkty odniesienia na drogach, którymi podróżują. Często takim miejscem jest skraj budynku. W takim wypadku pozostaje jedynie zamontowanie moskitiery.

Ignorowanie obecności os i szerszeni prowadzi do coraz większych problemów (gniazdo jest z tygodnia na tydzień większe, owadów coraz więcej). Rozległe gniazda mogą spowodować straty w infrastrukturze budynków. Dodatkowo w przypadku budynków przemysłowych mogą prowadzić nawet do skażenia produktu (owady siadają w różnych miejscach, w tym na maszynach).

ZAPOBIEGANIE

Co zrobić, by w moim domu nie zamieszkały osy i szerszenie?

Gniazdo os lub szerszeni w budynku mieszkalnym/firmie/sklepie lub bliskim sąsiedztwie często stanowi problem.

Najprostszą metodą, która zapobiegnie pojawianiu się owadów wewnątrz, to montaż moskitiery w oknach.

Alternatywą może być stosowanie lamp owadobójczych, które wabią i zabijają owady.

Dodatkowo warto zapobiegać kłopotom i zastosować kilka zaleceń:

 •  utrzymywać czystość na terenie – przechowywanie śmieci, tak by owady nie mogły się do nich dostać;
 •  niszczyć pierwsze zaczątki gniazd (osy i szerszenie zaczynają szukać sobie miejsc do osiedlania z początkiem wiosny);
 •  zabezpieczyć wszystkie otwory w budynkach, którymi osy mogą się przedostać;
 •  nie lekceważyć pojedynczych osobników, zwłaszcza szerszeni (niszczyć je nim zdążą założyć kolonię).

Owady często budują w ciągu jednego roku kilka gniazd, niezależnych od siebie. Kolejne kolonie nie zamieszkują starych gniazd.

ZWALCZANIE

Wśród sposobów kontrolowania os i szerszeni znajdziemy:

 •         niszczenie gniazd,
 •         pułapki i zasadzki,
 •         użycie insektycydów,
 •         użycie jednostek do kontroli owadów latających.

Działania zaleca się rozpocząć jak najwcześniej. Już pierwsze oznaki występowania owadów powinny stać się podstawą do ich zwalczania. Im mniejsza kolonia, tym łatwiej wykonać zabieg. Wraz z jej rozwojem wzrasta ryzyko dla mieszkańców. Wtedy najlepiej skontaktować się z firmą DDD. Wyszkoleni operatorzy DDD zajmą się problemem szybko i skutecznie, bez narażania życia i zdrowia mieszkańców budynku.

W przypadkach występowania os i szerszeni na terenie prywatnym Straż Pożarna będzie zwalczać owady w sytuacji bezpośredniego zagrożenia zdrowia.

JAK WYGLĄDA ZABIEG

Zabieg unieszkodliwiania gniazda os i szerszeni z użyciem insektycydu odbywa się najczęściej poprzez oprysk.

W przypadku wysokości do 6m zabiegi wykonywane są z ziemi.

W przypadku wyższych wysokości, jeśli nie ma dostępu od wewnątrz, należy liczyć się z koniecznością użycia podnośnika koszowego.

Usługa nie obejmuje fizycznej likwidacji gniazda, którą można wykonać po paru dniach (usługa wykonywana dodatkowo na zlecenie klienta).

W przypadku pomieszczeń zamkniętych (garaż, pomieszczenie gospodarcze, wentylacja), należy liczyć się z czasowym ograniczeniem możliwości użytkowania pomieszczeń.