Osy i szerszenie

Zwalczanie szerszeni i os


Opis szkodnika

 

OSY należą do rzędu błonkoskrzydłych z rodziny osowatych. Najczęściej spotykanym gatunkiem w Polsce jest osa pospolita (Vespula vulgaris) i i osa niemiecka, Vespula germanica.

Owady tworzą kolonie oparte o system kastowy, w których, każda kastra pełni inne określone funkcje. Osy często budują gniazda blisko siedlisk ludzi, w budynkach, okolicznych roślinach, stwarzając niebezpieczeństwo. Łatwo je rozdrażnić – mogą agresywnie zareagować na gwałtowne ruchy, silne zapachy kosmetyków, na bardzo ciemne lub jaskrawe kolory. Gdy ich gniazdo jest zagrożone lub niszczone mogą zaatakować całym rojem. Pożądlenie przez osy u niektórych może wywołać wstrząs anafilaktyczny (cześć populacja jest silnie uczulana na ich jad). Z uwagi na zagrożenie dla człowieka, zwalczanie os jest konieczne.

 

 

SZERSZENIE należą do rzędu błonkoskrzydłych z rodziny osowatych. Najczęściej spotykanym gatunkiem w Polsce jest szerszeń europejski (Vespa crabro).

Są zdecydowanie większe od os. Użądlenia są bardziej bolesne i niebezpieczne dla człowieka. Likwidacja szerszeni jest zawsze konieczna, jeśli założyły swoje gniazdo w/na budynkach mieszkalnych.

Usuwanie szerszeni jest o wiele bardziej niebezpieczne niż likwidacja os, dlatego należy skontaktować się z firmą DDD. Samodzielne zwalczanie szerszeni w sposób nieodpowiedni utrudni operatorowi DDD pracę.

 

Identyfikacja os i szerszeni – czyli jak rozpoznać szkodnika od pożytecznej pszczółki

 

Dlaczego osy i szerszenie właśnie tutaj zamieszkały?

Ekspansja człowieka na tereny zielone sprawiła, iż owady, które kiedyś pojawiały się stosunkowo rzadko w bezpośrednim sąsiedztwie siedlisk człowieka, teraz zaczęły z nami współżyć.

Właśnie, dlatego coraz częściej spotyka się osy i szerszenie w okolicach domów i budynków użytkowych. Współżycie z człowiekiem jest dla owadów bardzo korzystne, gdyż zapewnia ono owadom, stały dostęp do pożywienie i materiał do budowy gniazd.

Owady bywają najbardziej aktywne w okresie od kwietnia do października/listopada – w zależności od warunków atmosferycznych (preferują temp. powyżej 15oC).

Gniazda os i szerszeni znaleźć można w naturalnych szczelinach (tak jak ma to miejsce w przypadku terenów zielonych), uszkodzeniach budynków łączeniach elewacji i rynny, opierzeniu, krokwiach. Budują one gniazda wykorzystując przeżutą celulozę, wymieszaną ze śliną. Trudno wyeliminować wszystkich szczeliny i zakamarki, w których mogą osiedlać się owady.

PROBLEMY

Wzmożony ruch owadów w  okolicy powinien budzić nasz niepokój. Jako iż zarówno szerszenie jaki i osy, zagrożone, potrafią stać agresywne. Ich użądlenia potrafią być bardzo bolesne, powodować dużą opuchliznę, a nawet prowadzić do reakcji alergicznej (wstrząsu anafilaktycznego).

Jak rozpoznać, że to gniazdo os lub szerszeni?

O obecności owadów mogą świadczyć:

 •         Zwiększona liczba owadów widywana regularnie (np. często wpadające przez okna owady
 •         Otwarte klatki wentylacyjne owady wokół których gromadzą się owady; przy kominie.
 •         Charakterystyczny hałas – brzęczenie – w szczególności w górnych partiach domu, przy oknach, w pomieszczeniach użytkowych)
 •         Dziury w elewacji – punktu w których kierunku kierują się owady
 •         Ewidentne ślady celulozy ciągnące się wzdłuż budynku, często mylone z zabrudzeniami

Jeżeli podejrzewa występowanie os lub szerszeni na naszym terenie, zalecane jest ustalenie lokalizacji gniazda.

Najprościej jest znaleźć hakatystyczne gniazdo w formie kuli. Niestety występują one stosunkowo rzadko.

Jeżeli nie uda się to a widzimy dużą aktywność owadów, należy założyć, że gniazdo może znajdować się w strukturze budynku lub okolicznych terenach zielonych (głównie drzewa).

Aby zlokalizować gniazdo, należy dokładnie obejrzeć okolicę. Podstawę stanowi obserwacja zachowania owadów, które widujemy.  Należy to wykonać w ciepły słoneczny dzień, gdyż są one wtedy najbardziej aktywne. Obserwujemy kierunek lotu owadów, skupiając się na okolicach miejsca, w którym najczęściej widujemy owady. Jeśli już zauważymy, że kierują się one w jedną stronę, skupiamy się na tym miejscu, starając się ustalić dokładnie przestrzeń (zazwyczaj jest to otwór łącznie), w które owady wlatują.

UWAGA – w maju i czerwcu, owady latające wieczorami, wpadające do mieszkań, często stanowią Guniak czerwczyk i Chrabąszcz majowy, które często są mylone z szerszeniami.

W przypadku problemów z lokalizacją gniazda zapraszam do kontaktu. Oferujemy usługi lokalizacji gniazda, podczas której wykwalifikowany pracownik DDD odnajdzie je, nawet w przypadku stosunkowo niskiej aktywności owadów.

UWAGA w przypadku owadów latających na skraju budynku, można nie stwierdzić gniazda.

Owady wykorzystują budynki, jako punktu odniesienia na drogach, którymi podróżują. Często takim miejscem jest skraj budynku. W takim wypadku pozostaje jedynie zamontowanie moskitiery.

Ignorowanie obecności os i szerszeni prowadzi do coraz większych problemów (gniazdo jest z tygodnia na tydzień większe, owadów coraz więcej). Rozległe gniazda mogą spowodować straty w infrastrukturze budynków. Dodatkowo w przypadku budynków przemysłowych mogą prowadzić nawet do skarżenia produktu (owady siadają w różnych miejscach, w tym na maszynach).

ZAPOBIEGANIE

Co zrobić, by w moim domu nie zamieszkały osy i szerszenie?

Gniazdo os lub szerszenie w budynku mieszkalnym/firmie/sklepie lub bliskim sąsiedztwie często stanowi problem.

Najprostszą metodą, która zapobiegnie pojawianiu się owadów wewnątrz, to montaż moskitiery w oknach.

Alternatywą może być stosowanie lamp owadobójczych, które wabią i zabijają owady.

Dodatkowo warto zapobiegać kłopotom i zastosować kilka zaleceń:

 •  utrzymywać czystość na terenie – przechowywanie śmieci, tak by owady nie mogły się do nich dostać;
 •  niszczyć pierwsze zaczątki gniazd (osy i szerszenie zaczynają szukać sobie miejsc do osiedlania z początkiem wiosny);
 •  zabezpieczyć wszystkie otwory w budynkach, którymi osy mogą się przedostać;
 •  nie lekceważyć pojedynczych osobników, zwłaszcza szerszeni (niszczyć je nim zdążą założyć kolonię).

Owady często budują w ciągu jednego roku kilka gniazd, niezależnych od siebie. Kolejne kolnie nie zamieszkują starych gniazd.

ZWALCZANIE

Wśród sposobów kontrolowania os i szerszeni znajdziemy:

 •         zniszczenia gniazd,
 •         pułapki i zasadzki,
 •         użycie insektycydów,
 •         użycie jednostek do kontroli owadów latających .

Działania zaleca się rozpocząć jak najwcześniej. Już pierwsze oznaki występowania owadów powinny stać się podstawą do ich zwalczania. Im mniejsza kolonia tym łatwiej wykonać zabieg. Wraz z jej rozwojem wzrasta ryzyko dla mieszkańców. Wtedy najlepiej skontaktować się z firmą DDD. Wyszkoleni operatorzy DDD zajmą się problemem szybko i skutecznie, bez narażania życia i zdrowia mieszkańców budynku.

W przypadkach występowania os i szerszeni na terenie prywatnym, Straż Pożarna, będzie zwalczać owady w  przypadku bezpośredniego zagrożenia zdrowia.

JAK WYGLĄDA ZABIEG

Zabieg unieszkodliwia gniazda os i szerszeni z użyciem insektycydu odbywa się najczęściej poprzez oprysk.

W przypadku wysokości do 6m zabiegi wykonywane są z ziemi.

W przypadku wyższych wysokości, jeśli nie ma dostępu od wewnątrz, należy liczyć się z koniecznością użycia podnośnika koszowego.

Usługa nie obejmuje fizycznej likwidacji gniazda, którą można wykonać po paru dniach (usługa wykonywana dodatkowo na zlecenie klienta) .

W przypadku pomieszczeń zamkniętych (garaż, pomieszczenie gospodarcze, wentylacja), należy liczyć się z czasowy ograniczeniem możliwości użytkowania pomieszczeń.