Pluskwy

Skuteczne sposoby na pluskwy – Poznań i okolice

Obawiasz się, w Twoim mieszkaniu przebywa kolonia pluskiew? A może prowadzisz hotel lub pensjonat i nie możesz sobie pozwolić na jakiekolwiek zaniedbanie, które odstraszy Twoich gości? Powierz usuwanie tych szkodników specjalistom z wieloletnim doświadczeniem. Oferujemy skuteczne rozwiązania, które pozwalają pozbyć się pluskiew raz na zawsze. Zapraszamy Klientów z całego Poznania!

Zwalczanie pluskiew w Poznaniu

Pluskwy najczęściej można spotkać w bliskim otoczeniu miejsca, gdzie śpią ludzie. Może to być wnętrze materaca, rama łóżka, a nawet szczeliny za tapetą ścienną. Podejrzewasz, że w Twoim mieszkaniu znajduje się ten wyjątkowo uciążliwy szkodnik, którego ukąszenia charakteryzuje silny świąd i zaczerwienienie? Nie czekaj, aż populacja jeszcze bardziej się rozwinie. Postaw na radykalne rozwiązanie – skontaktuj się z profesjonalistami z firmy Frodo. Oferujemy przyjazd pod wskazany adres, przeprowadzenie oględzin, a także dobranie odpowiedniej metody likwidacji kolonii pluskiew. Zapraszamy!

Zwalczanie pluskiew


Pluskwa jako owad bardzo uciążliwy dla człowieka

Pluskwa domowa (cimex lectularius) należy do rzędu pluskwiaków z rodziny pluskwowatych. to niewielki owad (dorosła pluskwa ma do 5 mm) o czerwono-brunatnym, silnie spłaszczonym, owalnym ciele.

Owady najczęściej spotyka się w mieszkaniach, domach, a także obiektach, w których przewijają się potoki ludzkie (np. komunikacja), lub gdzie ludzie współdzielą łóżka (np. hostele, hotele, stróżówki).

Pluskwa prowadzi nocny tryb życia, a szczyt jego aktywności przypada na godzinę 1:00 w nocy. To właśnie o tej porze najłatwiej zauważyć pojedyncze owady. Gdy widzimy owady w dzień, oznacza to, że w mieszkaniu mamy do czynienia z silnie rozwiniętą populacją.

Powszechnie przyjęło się uważać, że owady te najczęściej spotyka się w lokalach zaniedbanych, nic jednak bardziej mylnego. Kosmopolityczny charakter owada sprawia, że można go znaleźć w najlepszych hotelach, jak w i zaniedbanych mieszkaniach. Dla pluskwy znaczenie ma jedynie żywiciel, co często powoduje, iż podąża za nimi z pokoju do pokoju, mieszkania do mieszkania, szybko się rozprzestrzeniając.

IDENTYFIKACJA

Znalezienie pluskwy nie jest łatwe, gdyż w poszczególnych stadiach rozwoju owady są naprawdę małe – od 1 mm do 5 mm. Dodatkowo, zazwyczaj w dzień nie bywają aktywne, dlatego trudno je wypatrzyć. Owady te, doskonale się chowają, a więc dopiero w przypadku większych skupisk możemy łatwo wypatrzyć.

Pierwszym skojarzeniem jest wystąpienie pogryzień. Owszem, jest to jedna z oznak wystąpienia pluskwy, aczkolwiek ich brak nie oznacza braku tych owadów. Charakterystyczne dla pluskwy ślady ukąszeń- swędzące, zaczerwienione plamki, pojawiające się po nocy, zazwyczaj po kilka w lini prostej, nie muszą determinować ich obecności.

Pluskwę znajdziemy w łóżku, na ramie łóżka, pod materacem, w kanapie, wewnątrz skrzyni, przy podłokietnikach, za zagłówkiem łóżka, w przeszyciach osłon materacy lub  tapicerki, pod guzikami itp.  Wewnątrz i pod meblami takimi jak stoliki nocne (lub inne znajdujące się w bezpośrednim sąsiedztwie łóżka).  Za obrazami, lustrami znajdującymi się na ścianie oraz wewnątrz gniazdek, włączników światła.  W listwach przypodłogowych, pod poluzowanymi tapetami, pod ościeżnicami, między i pod listwami boazerii, w pęknięciach i połączeniach sufitu, listwach sufitowych itp.  Knapach salonowych, fotelach, posłaniach dla zwierząt, urządzeniach elektrycznych takich jak telefony, radia z budzikiem, telewizory, komputery . Aby mieć pewność, że nie przegapimy owada warto wezwać specjalistę. Wykwalifikowany operator DDD potrafi stwierdzić obecność owadów nawet przy niewielkiej populacji.

PRZYCZYNY WYSTĘPOWANIA

Czyli jak pluskwa dostaje się do domu, mieszkania lub samochodu?

W krajach  rozwiniętych problem pluskiew staje cię coraz większy, a ich populacja rośnie. Związane jest to z gromadzeniem się ludzi w dużych skupiskach. Transport publiczny jest obecnie jednym z najczęściej wskazywanych miejsc rozprzestrzeniania się pluskiew, ale nie jedynym. Pluskwę domową można niestety spotkać również w wielu innych miejscach (np. hotele, hostele, szpitale, miejsce pracy). Często stanowi ona niejako “pamiątkę z wakacji”, której trudno się pozbyć. Coraz częściej w Polsce wynikiem przemieszczania się pluskwy jest recykling mebli, które wcześniej zostały zasiedlone przez owady. W ostatnich latach, coraz obserwuje się wzrost liczby budynki  gdzie zainfekowane jest ponad 90% mieszkań. Częściowo wynika to z niewiedzy mieszkańców, którzy stosują nie odpowiednie preparaty, dodatkowo budując odporność owadów, często powtarzając zabiegi.  Rozwojowi populacji w takich budynkach sprzyja też brak identycznych śladów i różna uciążliwości owadów, co przekłada się na brak zwalczania owadów w części mieszkań. Powoduje to szybkie odbudowanie populacji – owady wykorzystując naturalne nieszczelności mieszkań przemieszczają się pomiędzy nimi.

PROBLEMY

Uciążliwość występowania pluskwie wynika z faktu, iż wszystkie stadia rozwojowe, żywią się krwią.   Na chwilę obecną nie stwierdzono, aby pluskwy były nosicielami chorób. Mogą jednak przenosić bakterie i alergeny.  Co więcej, owady mogą powodować niepokój, uczucie strachu i utratę dobrego samopoczucia a w skrajnych przypadkach prowadzić do wykształcenia się choroby – parazytozy urojonej. Jako iż zdrowie przycichnie człowieka jest równie ważne jak jego zdrowie fizyczne występowanie pluskwy ma istotne znacznie dla zdrowia publicznego (wg WHO).

ZAPOBIEGANIE

Czyli co zrobić, by nie mieć problemu z pluskwami? Nie jest łatwo bronić się przed rozprzestrzenianiem się pluskwy. Należy pamiętać, że jest to mały i płaski owad, a można go spotkać coraz częściej.

Doradzamy:

 • W przypadku mieszkania dokładnie uszczelnić lokal, aby zapowiedź przedostawaniu się owadów od sąsiadów (pobierz instrukcję)
 • W przypadku wyjazdów, pobytów w hotelach, hostelach – dokładnie sprawdzić łóżko i jego okolice czy nie ma w nim śladów strawionej krwi, czarnych rozmytych kropek na prześcieradle i elementach drewnianych łóżka; warto zaopatrzyć się w rozpuszczalne wyroki do prania (link), w które pakujemy się na powrót, a walizkę i torbę zabezpieczyć za pomocą specjalnej bariery (link)
 • Reagować na pierwsze oznaki i podejrzenia  (typowe śladu ukoszeń, znalezione owady – nie jesteś pewien czy to pluskwa, przyjedź do nas a zidentyfikujemy owada i doradzimy najlepsze rozwiązanie).
 • Idąc w gości nie zostawiać torebek na łóżku kanapie – łatwo w te sposób przenieść owada od nieświadomych gospodarzy
 • Wybierając meble – wybierać modele oparte o konstrukcję metalową lub drewnianą, z niezależnym materacem, dzięki czemu oszczędzimy na wymianie mebli w przypadku dużej infestacji(trudniej zwalcza się owady w meblach tapicerowanych)
 • Stosować bariery, które zapobiegną przedostaniu się owadów do łóżka / kanapy, a jednocześnie pozwolą na szybką detekcję owadów /link/
ZWALCZANIE

Czyli jak wygląda zabieg dezynsekcji pluskwy Zwalczanie pluskwy odbywa się poprzez zabieg dezynsekcji. Insektycydy rozprowadzane są  poprzez zamgławianie UVL lub oprysk.

Ze względu na fakt, iż żaden z obecnie dostępnych i dopuszczonych do sortowania preparatów nie zwalcza jaj, zalecane jest przy zwalczaniu pluskiew stosować dodatkowo metody fizyczne, wśród których są:

 • odkurzanie – często odkurzanie z zastosowaniem worków jednorazowych do odkurzacza pozwala zmniejszyć populację owadów we wszystkich stadiach rozwojowych.
 • Usunięcie fizyczne zainfekowanych mebli – należy pamiętać, aby podczas wynoszenia dokładnie je ostreczować, tak aby owady nie „rozsypały się” podczas przenoszenia; dodatkowo warto je zniszczyć, zarysować.
 • Ciepło i para – zastosowanie nowatorskich technik podnoszących temperaturę w całym pomieszczeniu, do temperatury optymalnej dla zabicia pluskiem; wpływa na wszystkie stacje rozwojowe; alternatywnie dla tego może zastosować parownicę (wytwornicę pary o wysokich parametrach pracy (link) lub pranie rzeczy w temp. 60oC.
 • Zimno – włożenie rzeczy do zamrażarki ustawionej na -20oC na mini 10 h (czas zależy od gęstości przedmiotów) działa podobnie skutecznie co wysokie temperatury
 • Bariery i pułapki – szeroka gama barier i pułapek pozwala zabezpieczyć meble i wyposażenie przed infestacją owadów.

Stosowanie metod fizycznych stanowić powinno wsparcie dla działań z zastosowaniem metody chemicznej (z zastosowaniem insektycydów), gdyż charakteryzują się one bardzo krótkotrwałym działanie – działają tu i teraz. Samodzielne usuwanie pluskiew jest trudnym procesem, który rzadko prowadzi do likwidacji owadów w mieszkaniu. Likwidacja pluskwy będzie skuteczna, jeśli zatrudnimy do tego wykwalifikowanego pracownika DDD.

Przed zabiegiem należy przygotować pomieszczenia do zabiegu zgodnie z instrukcją znajdujące się w dziale PLIKI DO POBRANIA  Zabieg dezynsekcji pluskwy wykonywany jest poprzez zamgławianie pomieszczeń środkiem lub w formie oprysku średniokroplistego. Zagławianie polega na rozprowadzeniu po mieszkaniu, drobnokroplistej cieczy z użyciem silnego podmuchu powietrza. Ciecz unosi się i oblepia ściany, sufity, przedmioty, sufity, przedmioty, opadając na podłogę. Efekt bójczy obserwowany jest mniej więcej po 3-4 dniach od kontaktu z nim pluskwy. Pluskwa może żerować nawet co 14-21 dni, co oznacza że w ciągu 10 –14 dni, może dochodzić jeszcze do pogryzień. Po tym czasie powinno się zaobserwować zanikająca aktywność owadów. Po zabiegu zalecane jest powstrzymanie się od sprzątania, które usuwa aktywny preparat oraz utrzymywać temp. w pomieszczeniu powyżej 23ºC. . Czas trwania zabiegu 30 min.do 60 min Po zabiegu należy opuścić lokal na 2-4 h. Czas wietrzenia: 20-30 min. W trakcie i po zabiegu, w mieszkaniu, nie mogą znajdować się ludzie i zwierzęta. ZALECA SIĘ WYKONAĆ ZABIEG CO NAJMNIEJ DWUKROTNIE – KOLEJNY ZABIEG PO 20-30 DNIACH.